Profesionali burnos higiena mada ar būtinybė?
Daugelis žmonių mąsto apie profesionalią burnos higieną kaip apie prabangą ar šiuolaikinę madą. Iš tikrųjų tai yra daug daugiau nei paprastas estetinis sprendimas. Reguliariai atliekama profesionali burnos higiena ne tik pagerina dantų išvaizdą, bet ir užkerta kelią įvairioms burnos ligoms ir netgi turi įtakos visai žmogaus sveikatai. Įprastai žmonių maitinimasis, gėrimų vartojimas ir gyvenimo būdas lemia bakterijų kaupimąsi, kuris gali virsti ėduonimi (kariesu) ar kitomis dantenų ligomis. Todėl profesionali burnos higiena nėra mada, tai – esminė sveikos burnos priežiūros dalis.
Kas yra burnos higiena?
Vienas efektyviausių būdų padedančių išsaugoti estetišką ir sveiką šypseną – tinkama burnos higiena, o reguliari burnos higiena yra veiksmingiausia prevencinė priemonė nuo įvairių dantų ligų.
Profesionali burnos higiena, tai yra procedūra, kurios metu naudojami specialūs instrumentai, kurių dėka pašalinamos kietosios ir minkštosios dantų apnašos. Būtent kietosios apnašos dažniausiai sukelia burnos ertmės ligas, tokias kaip ėduonis (kariesas), dantenų uždegimas, periodontitas (parodontozė) ar ankstyvą dantų netekimą.
Kietosios apnašos dar yra vadinamos – konkrementais (kitaip dantų akmenimis). Reguliariai atliekant profesionalią burnos higieną bus pašalinamos ne tik minkštosios apnašos, bet ir dantų akmenys, kas užkirs kelią burnos ertmės ligoms vystytis.
Kaip dažnai reikia atlikti profesionalią burnos higieną?
Profesionali burnos higiena vaikams ir suaugusiems turėtų būti atliekama bent du kartus per metus.
Nėščioms moterims, vaikams, rūkantiems ar alkoholį vartojantiems asmenims burnos higieną rekomenduojama atlikti ir dažniau, nes jų dantys daugiau veikiami išorinių ar vidinių veiksnių tokių kaip cukrus, skrandžio rūgštys, nikotinas ir pan.
Kaip atsiranda dantų akmenys?
Dantų akmenys gali formuotis ant visų dantų, tiek ant apatinių ar viršutinių, krūminių ar priekinių. Paprastai tariant, dantų akmenys tai yra ant dantų susikaupę mineralai ir bakterijos.
Dantų akmenys formuojasi dėl šių priežasčių:
- netinkama mityba ir gyvenimo būdas;
- tam tikros ligos ar vaistų vartojimas;
- nepakankama burnos higiena;
- netinkami maisto kramtymo įpročiai (kramtymas viena puse);
- vitaminų ar mineralų trūkumas;
- skysčių trūkumas.
Valantis dantis namuose dantų šepetėliu, kietųjų apnašų pašalinti neįmanoma, bet ir nerekomenduojama to daryti patiems įvairiais aštriais įrankiais. Kietosios dantų apnašos, dantų akmenys gali tūnoti už dantenų ir gali būti nepastebimi plika akimi. Nelaukite kol pradės kamuoti nepakeliamas dantų skausmas ir užsiregistruokite profesionaliai burnos higienai Vilniuje.
Kodėl svarbu reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną?
- Prevencija: Pagrindinis dantų valymo tikslas, užkirsti kelią apnašų susidarymui. Profesionali burnos higiena padeda išvengti burnos ertmės ligų;
- Kvapas: burnos higiena padeda kovoti su nemaloniu burnos kvapu;
- Estetika: pašalinus susikaupusias dantų apnašas ir dantų akmenis, dantys tampa švarūs, šviesesni, labiau blizgantys, o po atliktos burnos higienos jaučiamas ypatingas švaros pojūtis;
- Sveikata: sveika burnos ertmė yra svarbi viso kūno sveikatai.
Kaip atliekama profesionali burnos higiena?
Profesionalią burnos higieną gali atlikti tik sertifikuotas, licenciją turintis, kvalifikuotas burnos higienos specialistas. Pirmiausiai įvertinama esama burnos ertmės būklė – plombų, implantų būklė. Esant jautriems dantims specialistas gali padengti jautrių dantų kaklelius specialia jautrumą mažinančia priemone, o esant ypač jautriems dantims – atlikti profesionalią burnos higieną su nuskausminimu.
Profesionalios burnos higienos eiga:
- Dantų akmenys atkeliami nuo dantų paviršiaus specialiu ultragarsiniu skaleriu;
- Sunkiai pasiekiamose vietose dantų akmenys pašalinami rankiniais instrumentais (kiuretėmis);
- “Air Flow” metodu pašalinamos pigmentinės dėmės atsirandančios dėl rūkymo, spalvotų gėrimų ar maisto vartojimo. Taikant šį metodą, perlų milteliai sumaišyti su vandeniu ir oru, stipria srove purškiami į danties paviršių. Šio veikimo metu dantys ir dantenos nėra pažeidžiami. Po “Air Flow” procedūros dantys pašviesėja ir tampa baltesni. Esant dantenų uždegimui šis metodas negali būti taikomas.
- Po apnašų ir dantų akmenų valymo, dantys poliruojami specialiu šepetėliu ir polyru;
Profesionali burnos higiena trunka apie 30-60 minučių, priklausomai nuo kiekvieno paciento burnos ertmės būklės. Profesionlios burnos higienos kainą rasite ČIA.
Kaip prižiūrėti dantis po burnos higienos?
Kad išlaikytumėt sveiką ir švarią burnos ertmę, po atliktos profesionalios burnos higienos rekomenduojama laikytis šių patarimų:
- tą pačią dieną venkite ryškių spalvų maisto ar gėrimų (pvz.: raudonas vynas, kava, ypač arbata, burokėliai, morkos ir pan.);
- dantys gali būti šiek tiek jautresni, todėl venkite šalto ir karšto maisto kontrasto;
- po kiekvienos burnos higienos pasikeiskite dantų šepetėlį. Naudokite minkstą šepetėlį (kietą šepetėlį naudokite jeigu turite implantus);
- kad apsaugotumėt dantis nuo ėduonies (karieso) naudokite fluoro turinčią dantų pastą. Priklausomai nuo amžiaus, rekomenduojamos fluoro dozės yra šios:
– vaikams iki 3 metų – 500-1000 ppm (naudojimas su tėvų priežiūra);
– vaikams nuo 3 m. – 1000-1450 ppm;
– paaugliams ir suaugusiesiems – 1450 ppm. - pasirūpinkite, kad Jūsų maiste būtų dantims naudingo kalcio ir fosforo;
- dantis valyti dantų šepetėliu bent 2 kartus per dieną;
- prieš valantis dantis šepetėliu, naudokite tarpdančių siūlą arba irigatorių;
- po kiekvieno valgymo skalaukite burnos skalavimo skysčiu, o jeigu jo neturite šalia, skalaukite bent jau vandeniu.
Visais atvejais vadovaukitės savo higienos specialisto rekomendacijomis, nes jos gali būti pritaikytos individualiai pagal kiekvieno paciento būklę ir poreikius.